Parafia Darewo

Galeria fotograficznaWnętrze kościoła

Wieczorne Msze święte są w Darewie zazwyczaj o godzinie 18.00 - ciemno jest więc tylko w okresie zimowym.

Autor: o. Jan Glinka SVD (02.03.2007)

Wnętrze kościoła

Nie chce się wierzyć, że w tym pomieszczeniu przez ponad 40 lat składowano zboże, a we wnętrzu jeżdżono traktorami...

Autor: o. Jan Glinka SVD (02.03.2007)

Pani Pola

Ma 92 lata. Jej ojciec i rodzeństwo zginęli w 1914 roku w czasie walk niemiecko-rosyjskich. Przez całe długie życie pracowała ciężko fizycznie. Była osobą bardzo bliską ks. Stanisławowi Szeplewiczowi. Pomagała mu się ukrywać w najtrudniejszych dniach prześladowań. Po śmierci księdza mieszkała w jego domu razem z panią Anią Jankowską i zawsze podtrzymywała życie parafii nawet bez księdza.

Autor: o. Jan Glinka SVD (02.03.2007)

pani Urszula

Pani Urszula Pokolenko wielkodusznie wzięła do siebie naszą najstarszą parafiankę - panią Polę. Razem jest nam weselej - twierdzą obie. Obie też są prawdziwymi bohaterkami naszej parafii - wiele poświęciły dla kościoła i wspólnoty parafialnej w Darewie.

Autor: o. Jan Glinka SVD (02.03.2007)

Modlitewnik

Takim pięknym pismem były przepisywane modlitwy w czasach komunistycznych. To jest modlitewnik pani Urszuli Pokolenko.

Autor: o. Jan Glinka SVD (02.03.2007)

Golgota

Niedaleko kościoła, na miejscu gdzie kiedyś była plebania księdza Szeplewicza, postawiliśmy trzy krzyże. Koniec plebanii wyznaczył upadek samolotu w czasie wojny, a jej mieszkaniec prawie 9 lat błąkał się po domach parafian, a potem 9 lat pokutował w Workucie... My o tej Golgocie Darewskiej nie chcemy zapomnieć...

Autor: o. Jan Glinka SVD (02.03.2007)

Widok kościoła nocą

Od prawie dziesięciu lat Darewski kościół jest oświetlony. Był on pierwszym na całej Białorusi tak pięknie wyeksponowanym wiejskim kościołem. Piękno pociąga do Boga - wiele osób zatrzymuje się wieczorem, aby podziwiać nasz kościół. Wielu fotografuje się na jego tle... Ale nawet wśród księży są tacy, którzy twierdzą, że... szkoda prądu...

Autor: o. Jan Glinka SVD (02.03.2007)

witraż w kościele

Jeden z witraży w kościele jest poświęcony księdzu Stanisławowi Szeplewiczowi - męczennikowi z Gułagu. Przebywał on w Workucie i Incie w latach 1948-1957. Na witrażu przedstawiliśmy scenę jego aresztowania i scenę Pierwszej Komunii udzielanej przez księdza w podziemnych warunkach, nawet po jego powrocie do swoich parafian.

Autor: o. Jan Glinka SVD (27.02.2007)

Popielec

Obrzęd posypania popiołem w Darewskim kościele. Mamy taki zwyczaj, że ludzie zabierają popiół do domów, aby posypać głowy swoich bliskich. To piękne, że w ten sposób naprawdę wszyscy uczestniczą w tym obrzędzie na początek Wielkiego Postu. Wiadomo, że nie wszystkim udaje się w dzień roboczy przyjść do kościoła.

Autor: o. Jan Glinka SVD (21.02.2007)

Dekoracja wielkopostna

Siostra Irenieja przygotowała pięknie kościół na okres Wielkiego Postu.

Autor: o. Jan Glinka SVD (21.02.2007)